Американската полиција упадна во Амбасадата на Венецуела


Американската полиција синоќа упадна во Амбасадата на Венецуела за да ја протера групата која протестираше против политиката на САД кон земјата.

Со овој чекор отворен е пат тоа дипломатско претставништво да му се предаде на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, коментираат светските агенции.

Кон средината на април членови на три активистички групи кои го поддржуваат актуелниот претседател Николас Мадуро, ја окупираа Амбасадата на Венецуела во Вашингтон, наведувајќи дека се „поканети гости“ на венецуелската Влада.

Активистите се противат на американската интервенција во Венецуела против претседателот Николас Мадуро во корист на Гуаидо, самопрогласен привремен претседател на државата.

Американските власти синоќа ги уапсија последните четворица демонстранти откако беа отсечени комуналиите за објектот, а групата го игнорираше налогот да ја напуштат зградата.

Тајната служба потврди дека полицајците им помогнале на агентите на дипломатската служба на Стејт департментот во спроведувањето на налогот за апсење луѓе во Амбасадата.

Портпаролката на Стејт департментот рече дека „Владата на Гуаидо“, кого САД го признаваат за претседател на Венецуела, побарала помош за отстранување на демонстрантите од Амбасадата.


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]