Америка, Британија и Франција ја нападнаа Сирија! (ЕКСКЛУЗИВНИ ВИДЕА + ФОТО)


На 14 април, САД, Велика Британија и Франција започнаа голем ракетен напад против неколку позиции на владата во главниот град на Сирија, Дамаск и други неодредени подрачја.

Американските армиски и сириски извори потврдија дека сите погодени цели се објекти на Сирискиот центар за научни истражувања (SSRC).

Според сириските провладини активисти, повеќето од целите биле лоцирани во областите на Ал-Киса и Бараза во градот Дамаск. Исто така биле погодени и други позиции како ракетната база Ал-Кутифа и воздухопловната база Думаер.

Либанската телевизија “Ал-Мајадеен” соопшти дека сириските арапски сили за против-воздушна одбрана (SyAAD) успеале да соборат повеќе од 13 ракети над градот Дамаск.

Руското Министерство за одбрана го коментираше заедничкиот американски, британски и француски ракетен напад врз Сирија.

Според Русите, САД, Франција и Велика Британија истрелале повеќе од 100 крстаречки проектили на територијата на Сирија, а повеќето од нив биле пресретнати од Сириската против-воздушна одбрана.

“Ниту една од крстосувачките ракети што беа лансирани од САД и нејзините сојузници не влегоа во зоната на одговорност на руската против-воздушна одбрана, покривајќи ги објектите во поморскиот објект Тартус и Хмеимим [воздухопловната база се наоѓа во провинцијата Латакија]”, објави Министерството за одбрана.

Руската војска додаде дека два американски воени брода го извршиле нападот од Црвеното Море, како и тактичка авијација над Средоземното Море, а вклучени биле и бомбардери од типот Б-1Б од областа Ал-Танф.

СФ не сака да забележи дека, според локалните извори, ситуацијата на теренот останува нејасна. Вистинскиот број цели што ги срушија сириските сили за против-воздушна одбрана е непознат.

Нападот се случи на денот кога експертите на ОПЦВ ќе започнат истрага за наводниот хемиски напад во Дума. Овој потег е уште еден пример за двојната политика која ја спроведува блокот предводен од САД.

Погледнете ги аматерските снимки од нападот и делувањето на сириската против воздушна заштита:

Прелиминарната листа на целите на нападот предводена од САД изгледа вака:

 1. Цели во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск (Дамаск)
 2. Воената воздушна база на Меззех (Дамаск)
 3. Цели во близина на Ал-Кисва (село Дамаск)
 4. Базата на 105та бригада на Републиканска гарда (Дамаск)
 5. Џабал Касун база на против-воздушната одбрана (Дамаск)
 6. Две научни установи (Дамаск и предградие на Дамаск)
 7. Воени локалитети во близина на Ал-Рахиба (Источна Ал-Каламун)
 8. Цели блиску до езерото Катинек (Предградие на Хомс)
 9. Магацини во Данха (Хомс)
 10. Аеродром Халкала во Сувеида
 11. Наводно ирански објект во Азра (Дараа)

 

Народот на Сирија се собира во поддршка на Сириската Армија


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*