Амбасадорката на САД во ОН: Уште еден мировен договор на Израел во следните ден или два


Амбасадорката на САД во ОН: Уште еден мировен договор на Израел во следните ден или два

Уште еден договор за нормализација со посредство на САД меѓу Израел и арапска земја се очекува да биде потпишан во следните ден или два, рече американската амбасадорка во ОН, Кели Крафт, во интервју за „Ал-Арабија“ во средата.

„Нашиот план е да донесеме повеќе земји, за кои ќе имаме уште многу најави наскоро … Една земја ќе потпише во наредните ден или два. Ние сме многу возбудени и знаеме дека другите ќе следат и не сакаме да изолираме никого, туку да ги донесеме сите во надеж дека ова ќе им овозможи на иранските граѓани да видат дека луѓето навистина сакаат мир на Блискиот Исток и дека тие се дел од овој мир“, рече таа.

Мароко, Оман и Судан се промовираат како следни најверојатни кандидати за склучување мировни договори со Израел по историскиот Аврамски договор на потпишан од еврејската држава и Обединетите Арапски Емирати, како и Бахреин минатата недела.

Крафт изрази надеж дека и Саудиска Арабија ќе го следи примерот.

„Очигледно, ние би сакале Саудиска Арабија да биде следна. Но, она што е важно е да се фокусираме на договорот и да не дозволиме иранскиот режим да ја искористи добрата волја на Бахреин, ОАЕ или Израел.  Секогаш кога некој подава рака кон Иран, таа мора да биде упатена кон иранските граѓани“, рече таа.

ICYMI: Another Arab country will sign a peace deal with #Israel in the “next day or two,” a senior #US diplomat says.

Find out more here:https://t.co/6SlP5GTg5W

— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) September 24, 2020

Претседателот Доналд Трамп пред Генералното собрание на ОН во вторникот рече дека за брзо време ќе следат повеќе мировни договори со Израел.

„Тие доаѓаат брзо и знаат дека тоа е одлично за нив и за целиот свет“, рече Трамп за време на своето обраќање на првото виртуелно Генерално собрание.

Трамп ги опиша таканаречените Аврамски спогодби, потпишани минатата недела, како значаен пробив на Блискиот Исток по децениите без напредок.

„Израел, ОАЕ и Бахреин потпишаа историски мировен договор во Белата куќа, а следат и многу други блискоисточни земји. Наскоро имаме намера да испорачаме нови мировни договори и никогаш не сум бил поголем оптимист за иднината на регионот. Во песокот нема крв. Тие денови се надевам дека завршија. Овие револуционерни мировни договори се зората на новиот Блиски Исток. Преземајќи поинаков пристап, постигнавме различни резултати – крајно посупериорни исходи “, рече тој.

Позајмувајќи од „тетратката“ на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Трамп рече дека договорите претставуваат мир преку сила.

„Америка ја исполнува својата судбина како миротворец“, рече тој.

Амбасадорката на САД во ОН: Уште еден мировен договор на Израел во следните ден или два141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Вести

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*