99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот


Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за интензивна нега.„Постојано се плашев дека осаменоста ќе ја докрајчи пред вирусот. Таа стравуваше дека ќе остане сама, особено во болница“, рече Ноелија Вале.

Внуката претпоставува дека нејзината баба се заразила на 99-от роденден на 16 септември, кога семејството се собрало и се напило пијалок на терасата во семејниот стан.

„Мислам дека тоа се случи тогаш, во време кога сите бевме заедно без маска“, рече Вале.

Неколку дена подоцна Мартин почнала да се чувствува слабо и паднала во кревет.

Сепак, таа имала само благи симптоми и оздравела дома во Мадрид, со помош на нејзиното семејство, негувателката Олга Арауз и верното наглуво куче, Луна.

Сега повторно може да ги гледа своите омилени претстави и да игра игри со таблет.

„Добро сум, навистина сум добро“, рече Мартин, а нејзините сеќавања за вирусот се нејасни.

Florentina Martin, a 99 year-old woman who survived coronavirus disease (COVID-19), enters a room at her home in Pinto, near Madrid, Spain, October 20, 2020. Picture taken October 20, 2020. REUTERS/Sergio Perez

Иако нејзината баба се опорави, Вале, биолог, сепак инсистира да носи маска кога ќе ја посети.

„Јас сум сè уште на готовс, но секако чувствувам огромно олеснување“, рече таа.

Со над милион случаи, Шпанија има најголем број на зараза со коронавирус во Западна Европа.

Повеќе од 34.000 луѓе починаа од ковид-19 во земјата, повеќето над 80-годишна возраст.


Вести

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на […]

ДКСК: Државните активности да се не мешаат со партиските во изборниот период - МИА
Вести

ДКСК: Поголем дел од претседателите на основните судови не поднеле анкетни листови

– Антикорупциската комисија на денешната седница разгледа 18 предмети за претседатели на основи судови и по извршената проверка за следење на имотната состојба и судир на интереси согласно годишната програма за работа,  утврди дека голем […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 42 пациенти, вкупно се лекуваат 463

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализрани се 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 463 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*