Израелските воздухопловни сили нападнаа ирански цели во Сирија


Во саботата, 10 февруари 2018 година, Иран лансираше беспилотно летало (беспилотни летала) од Сирија, кое го прекрши суверениот израелски воздушен простор. Израелските воздухопловни сили (ИАФ) испратија хеликоптер “Апачи” за да го пресретнат беспилотното летало и да го уништат. “БЛ беше откриено долго пред да ја помине на израелска територија”, изјави потполковник Џонатан Конрикус.Како одговор на тоа, авион на израелските воздухопловни сили го таргетираше контролното возило од кое беше управувано БЛ во сириската воздушна база Т-4 во близина на Тадмор. За време на нападот, беа пуштени повеќе против-воздушни ракети на авионот F-16I и истиот беше срушен. Двајцата пилоти беа принудени да се катапултираат и се спуштија на израелска територија.

Полковник L, пилотот кој го пресретна иранскиот UAV / остатоците

Вкупно, ИДФ гаѓаше 12 воени цели, вклучително и 3 против-воздушни батерии и 4 ирански цели што се дел од воената база на Иран во Сирија. “Ние извршивме голем напад врз системот за против-воздушна одбрана – радари, ракети, батерии и извршивме значителен удар, кој како што може да се види – тие се обидуваат да го сокријат”, вели Бриг. Генерал Амнон Ајн Дар, шеф на воздухопловната група во IAF. Според Бриг. Генерал Ајн Дар, тоа е “најголемиот и најзначаен напад што воздушните сили ги спровеле против сириската воздушна одбрана од 1982 година”.

“Она што долго време го знаеме сега јасно е за сите: Иран сака да воспостави фронт во Сирија, кој има за цел да му наштети на Израел. Ние не бараме ескалација на ситуацијата, но имаме способности кои не се плашиме да ги употребиме “, рече генерал-мајор Јоил Стрик, шеф на Северната команда.

извор: IDF

 

 


Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]

Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*