Проф. Ванковска: Сега да се вознемируваш (и тоа на ФБ) е како да се чувствуваш навреден што ти врзал шлаканица оној што веќе те силувал


Читам голема вознемиреност поради ставот на БАН дека македонскиот јазик не постои. Не знам што е тука чудно (освен ако не сте верувале во бајките на ЗЗ). Ако во нешто е конзистентна оваа власт тоа е токму во потврдувањето на тезата дека македонскиот народ не постои, дека е измислен од Тито, и сл. Она што порано го тврдеа соседите, сега стана наша официјална надворешна/соседска политика.

Сега да се вознемируваш (и тоа на ФБ) е како да се чувствуваш навреден што ти врзал шлаканица оној што веќе те силувал.

Одамна реков: не сте ни свесни дека е ова само почеток на една долга агонија на идентитетски инженеринг in vivo, без анестезија. Сваког дана, у сваком погледу…


Вести

Премиерот на Русија, Медведев поднесе оставка (ДПЛ)

Дмитриј Медведев денеска поднесе оставка од функцијата премиер на Русија, јави руската државна агенција ТАСС.   Тој одлуката ја донел по разговорот со рускиот претседател Владимир Путин, кој предложи нова функција во Советот за безбедност […]

Вести

Четириесет и пет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Четириесет и пет лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во Вардар во центарот на Скопје на 19 јануари на Богојавление – Водици, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.   […]

Бизнис

Народна банка: Камaтната стапка се намалува на 2 отсто

На 14 јануари 2020 година, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и на домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната […]