Проф. Ванковска: Наместо да се извини, министерот Никола Димитров ни го цитира „фамозниот“ член 7 од Преспанскиот договор (во духот на Колозова)

Наместо да се извини, министерот Никола Димитров ни го цитира „фамозниот“ член 7 од Преспанскиот договор (во духот на Колозова) и се брани со КОНТЕКСТОТ! Некои прашуваат: на кој јазик зборувале неговите предци? Јас велам, од желба да биде субмисивен пред господарите, Димитров веќе и не знае кој политички коректен јазик го зборува. Но, она што ми е најскандалозно и несфатливо е што Павлос Воскупулос му става лајк на Димитров!?! Сега ми се наметнува прашањето: прво, на кој јазик зборуваат Воскопулос и Македонците во Грција? (А да не го прекршат Договорот…) Второ, дали Виножито има став за изјавата на Димитров – или ќе молчи поради политичка коректност? Дали воопшто останаа бранители на човекови права во Грција, во Македонија, и во Европа? Или ќе се „вадат“ на НАТО и ЕУ, па нема да брануваат? Минимумот за кој наводно ќе се бореше „Виножито“ беа јазичките права во Грција, т.е. правото на македонското малцинство да го употребува македонскиот јазик (со фуснота или без неа) во училиштата и црквите. Оние кои го промовираа Абецедарот сега си молчат – или барем јас не сум ги чула да се побунат. Зошто, парадоксот сега е не само што грчката држава им ги негира правата, туку и македонската (додека на Европа не ѝ е ни гајле за таму некаква малцинска група која нема народ од кој потекнува).

Одамна реков дека ќе дигнам раце од застапување на малцинските права на Македонците – ако ним не им се важни, што можам јас да сторам? Но, сега проблемот е посериозен затоа што и ние овде, иако навидум го имаме македонскиот како службен јазик, се соочуваме со политичка контрола и упатства за користење на сопствените идентитетски одредници напишани од власта.

Вести

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски  пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи […]

Вести

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ […]

Вести

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за шестмина мерки на претпазливост

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на […]

Вести

Рускоска за МИА: Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Според неа, станува […]

Вести

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е […]

Вести

Приведен Стевчо Јакимовски

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“ Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*