Проф. Ванковска: Луѓето гледаат беспаќе секаде околу себе – од локално до државно ниво


За да поднесеш оставка од функција, и тоа јавна и аргументирана, бара интегритет. Но, уште поголем интегритет и разум се потребни воопшто да одбиеш да бидеш дел од тим на човек со сомнителен морал и евидентна интелектуална инсуфициенција. И не е голема работа да најдеш аргументи само за незадоволството во делот од твојот ресор, а да мижеш пред големата слика, да молчиш за сиот Титаник.

Денес имав динамичен ден, патем сретнав многу непознати луѓе, вредни луѓе кои си ја вршеа работата. Кај сите владее еден таков очај, што е тешко и да се опише. Луѓето гледаат беспаќе секаде околу себе – од локално до државно ниво.

Балкан

Бугарскиот претседател Радев стави вето за купување американски борбени авиони

Бугарскиот претседател Румен Радев стави вето на спорното купување американски борбени авиони Ф-16. Како причина Радев ја наведе високата цена, недоволната опрема и зголемувањето на буџетскиот дефицит што таа нарачка го повлекува со себе. – […]

Вести

Новиот премиер на Велика Британија – за приврзаниците популарен, за критичарите – неискрен

Борис Џонсон е контроверзна фигура во британската политика и новинарство. За приврзаниците тој е духовит, популарен и привлечен, додека за оние кои го критикуваат велат дека е елитист, неискрен, мрзлив и употребува расистички и хомофобичен […]

Балкан

Србија: Напукна асфалтот на новиот автопат Е-10 низ Грделичка клисура

Иако од отворањето на јужната траса на Коридорот 10 за Северна Македонија не поминаа ни три месеци, на делницата помеѓу Царичина долина и тунелот Манајле, напукна асфалтот. Кон крајот на мај со музика и огномет, […]