Проф. Ванковска: Каква е разликата меѓу прогласот на реисот и на владата?


Каква е разликата меѓу прогласот на реисот и на владата? Само основата по која го “победија” вирусот: едниот со божја промисла, другиве со политичка – за да издејствуваат избори по секоја цена. Не знам како ви звучи оваа прес-конференција, но мене ми е малку шизофрено, топло-ладно… До вчера силно разочараниот министер сега верува во дисциплинираните граѓани.

Од утре “блескаме” во “новото нормално”, геслатингот е ставен на најсилно.

Не, не жалам за полицискиот час, бидејќи тоа беше колосален нонсенс – да чуваш граѓани во време кога и онака спијат. Но, ме навредува ова убедување од политички позиции, а лекарите влегоа во изборна кампања.
П.С. Лекаров на крај направи да ми се смачи, со вакво политичко полтронство каква социјална држава сме биле и колку биле успешни! А само денес имаат 3 нови смртни случаи! 😢


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]