Проф. Росоклија: ФРАНЦУСКИОТ ТАПАНАР

Која Франција ја претставува овој Tапанар (значење на името Timoney)?

Сигурно не Франција која е горда на декларираните принципи кои се во основите на француската република: слобода, еднаквост, братство (за сите луѓе).

Ниту ја претставува Франција на интелеклтуалниот врв на светот, во која учев и специјализирав.

Но, постои и Франција на ОАС (Organisation armée secrète) во која овој карактер, со неговиот ментален склоп и размислување кое ги негира основните принципи на француската република, совршено се вклопува.

Ваквите европски амбасадори се наша судбина.

Тие што можат самостојно да мислат не ги праќаат на Балканот и сигурно не во Македонија.

Ниту пак тие што имаат креативна мисла би прифатиле да дојдат.

Во Македонија има еден амбасадор, сите други се кловнови во еден циркус наречен ,,меѓунардона“.

Колку поглупав, толку попослушен, а за да слушаш, навистина треба да си без достоинство.

Пред достоинство треба да ставам личност (без достоинство) ама кај вакви карактери тоа не е возможно.

Само еден европски амбасадор со лична чесност, би им го растурил системот и затоа државите кои брутално, нецивилизирано, срамно… ни ја кројат судбината, праќаат вакви.

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Вести

Пешов: Ако сум постапил погрешно на 27 април, ќе имаше барем дисциплинска

Доколку тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу ми дал наредба, а јас не сум постаил по неа тоа би било нотирано уште истата вечер, а министерот би повел дисциплинска постапка или пак кривична пријава, […]

Вести

Анкета:  За мнозинството граѓаните целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини

За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) во врска со актуелната состојба со епидемијата […]

Вести

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, на почетокот информира дека […]

Вести

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*