Проф. Росоклија: ФРАНЦУСКИОТ ТАПАНАР

Која Франција ја претставува овој Tапанар (значење на името Timoney)?

Сигурно не Франција која е горда на декларираните принципи кои се во основите на француската република: слобода, еднаквост, братство (за сите луѓе).

Ниту ја претставува Франција на интелеклтуалниот врв на светот, во која учев и специјализирав.

Но, постои и Франција на ОАС (Organisation armée secrète) во која овој карактер, со неговиот ментален склоп и размислување кое ги негира основните принципи на француската република, совршено се вклопува.

Ваквите европски амбасадори се наша судбина.

Тие што можат самостојно да мислат не ги праќаат на Балканот и сигурно не во Македонија.

Ниту пак тие што имаат креативна мисла би прифатиле да дојдат.

Во Македонија има еден амбасадор, сите други се кловнови во еден циркус наречен ,,меѓунардона“.

Колку поглупав, толку попослушен, а за да слушаш, навистина треба да си без достоинство.

Пред достоинство треба да ставам личност (без достоинство) ама кај вакви карактери тоа не е возможно.

Само еден европски амбасадор со лична чесност, би им го растурил системот и затоа државите кои брутално, нецивилизирано, срамно… ни ја кројат судбината, праќаат вакви.

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*