Проф. Панов: За светската димензија на наследството на Александар III од перспективата на грчкиот историчар Аријан (II век од н.е.)

“Во мојот преглед, не постоел народ, ниту град, ниту еден единствен човек, кој во тоа време не дознал за името на Александар. Од тие причини, јас сметам дека не без божја волја се родил овој човек, неспоредлив меѓу луѓето. На тоа, се говори, укажувале и пророштвата по Александровата смрт, различните визии и сништа видени од различни луѓе, почестите давани нему од луѓето до сегашни времиња, споменот кој тој го оставил за себе како вишо суштество; пророштвата, кои и сега, толку време подоцна, му се даваат од почит кон него, на македонскиот народ.
И додека и јас самиот цензурирав некои од Александровите дела во мојата историја, не се срамам самиот да изразам восхит кон Александар; мојот критицизам се должи на мојата почит кон вистината и за доброто на човештвото: токму со ваква цел се зафатив со оваа историја, исто како и Александар, не без Божја помош” (Arrian, Anabasis Alexandri, 7.30.2-3).

Вести

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не […]

Вести

Бојан Јовановски денеска повторно на распит за „Рекет“

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба повторно да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13, кој се наоѓа во притвор во КПУ Затвор Скопје. Ова […]

Вести

Нови рочишта за „Таргет Тврдина“ и „Транспортер“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за предметите „Таргет Тврдина“ и „Транспортер на СЈО, кои што ги презема во надлежност и натамошно постапување Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. […]