Проф. Котлар: Ним, можеме да им честитаме што се упорни во реализирањето на националните интереси


Како милувате, своевремено напишал Шекспир и многу одговара на нашите состојби! Не е првпат, ниту осамен случај, кога официјалната политичка номенклатура, не може јавно да соопшти определен став, а тоа да го прави, посредно, преку одредени личности или институции.

Тоа е така насекаде во светот, па и во Бугарија, каде што оваа практика е од поодамна и прилично усовршена, најчесто преку печатени или електрнски медиуми или преку “научни’, „патриотски“ групировки да се соопшти главната намера на власта! Ним, можеме да им честитаме што се упорни во реализирањето на националните интереси, во случајов изразени во 8 македонофобски одредници со големобугарски амбиции!

Проблемот е што ние немаме политички и општествен репрезент, а ниту запишана и определена национлана стратегија за заштита на национлните македонски вредности – име на народот (Македонец) и неговата држава (Македонија), јазик, историја, литература и култура во најширока смисла и секако, достоинство! Затоа ни се случиваат свесни навреди од недобронамерните – за промена на име, јазик (дијалект на некој друг!?), историја, целосен животен и општествен дебакл!


Дваесет нови случаи со Ковид -19, вкупно 1.694, оздравени 24 пациенти, тројца починати - МИА
Вести

Активни 470 случаи на заболени со Ковид-19, најмногу во Скопје

Скопје, 29 мај 2020 () – Поминаа два дена откако целосно е укинат полицискиот час во земјава, по посебни протоколи отворени се кафулињата и рестораните и дел од вработените се вратија на нивните работни места. […]

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба - МИА
Вести

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно“ ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Сабота е последниот ден кога истекува третата – двонеделната вонредна состојба […]

Набрзо нов пристап до инфективната клиника, ПЕТ центарот ставен во функција - МИА
Вести

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Скопје, 28 мај 2020 () – Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за […]