Проф. Каракамишева: Наш сограѓанин на Медицинскиот факултет во Љубљана издејствувал промена на името на државата


Еден од начините да се продолжи борбата за враќање на името Македонија.

Наш сограѓанин на Медицинскиот факултет во Љубљана издејствувал промена на името на државата во неговото досие за докторски студии.

Со личен притисок до Ректорот, Македонецот успеал да го заштити своето достоинство и право на самоидентификација!

БРАВО ЗА МАКЕДОНЕЦОТ!

СЕКОЈА ЧЕСТ!


Вести

Премиерот на Русија, Медведев поднесе оставка (ДПЛ)

Дмитриј Медведев денеска поднесе оставка од функцијата премиер на Русија, јави руската државна агенција ТАСС.   Тој одлуката ја донел по разговорот со рускиот претседател Владимир Путин, кој предложи нова функција во Советот за безбедност […]

Вести

Четириесет и пет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Четириесет и пет лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во Вардар во центарот на Скопје на 19 јануари на Богојавление – Водици, информираа денеска за МИА од Скопската епархија.   […]

Бизнис

Народна банка: Камaтната стапка се намалува на 2 отсто

На 14 јануари 2020 година, Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и на домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната […]