Проф. Димитров: Кај нас, народски, тоа го нарекуваме ПРЕДАВСТВО

За да те прифатат како лидер, поставуваш многу високи цели, кои поттикнуваат, ги погодуваат желбите и емоциите на народот, а повеќето просечни ги споредуваат со лудост. Кон тие цели се стремиш пред се со срце, а после тоа со разум. За успех секогаш треба комбинација на лидер (алфа) со прагматичен партнер кој обезбедува логистика, организација, заштита, додека лидерот, со својата храброст ги подигнува масите, ги повлекува со себе кон поставената цел.

Има и „лидери“ компромисери, комформисти кои успеваат до некое ниво со слаткоречивост да разбудат оган во масата, ама при првата посериозна криза, ако се чесни бегаат, („се покриваат“), а ако не – му се придружуваат на противникот (во насоката „ако не можеш да победиш, придружи им се“). Кај нас, народски, тоа го нарекуваме ПРЕДАВСТВО.

Следбениците остануваат со прстот во уста, збогатени со едно искуство, и со изгасен оган, АМА ЖАР ИМА. Треба посилно ветре да го разгори во пламен. А тогаш се знае што станува со „сувите гранки“.

Не ги споменав провокаторите, кои се платени да го разгорат огинот до определно ниво и после тоа, заедно со противникот како негови платеници, да го уништат најздравиот дел, вистинските взионери.
Треба примери??
Гледајте вести!

Вести

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на морбили

Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството за здравство. Возраста на заболените се движи од осум месеци […]

Вести

Рудникот „Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени

Проектот за рудникот Иловица-Штука се развива и согласно измените на законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа изгласани во Собранието на Република Македонија, стои во изјавата на компанијата „Еуромакс ресоурцес“. Додаваат дека […]

Вести

Продолжуваaт протестите и неизвесноста во „Еурокомпозит“

Вработените и работниците прогласени технолошки вишок од прилепски „Еурокомпозит“ денеска на протест пред фабриката сметаат дека нема на повидок решение за нивните проблеми и најавуваaт протест в понеделник пред владата во Скопје. Во името на […]

Вести

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има 30 отсто изгореници по телото и префрлен е во болница. Според […]

Вести

Маас: Русија може да го спаси договорот ако се откаже од крстосувачките ракети

Русија може да го спаси Договорот за отстранување на ракетите со среден и краток дострел ако се откаже од своите крстосувачки ракети, кои се во спротивност со Договорот од 1987 година помеѓу САД и тогашниот […]

Вести

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и […]

Интересно

Распеани мајмуни прогласени за животни на годината во Зоолошката во Виена

Посетителите на виенската зоолошка градина „Шонбрун“ секој ден можат да уживаат во дуетот на мајмуните Рао и Сипура. Тие се од расата гибони, кои во животинскиот свет се нарекуваат и шумски пејачи. Тој загрозен вид животни […]

Интересно

Кристи Бринкли и на 64 години во одлична форма

Поранешниот супермодел Кристи Бринкли на настан во Њујорк се појави во бел мини-фустан со долги ракави. Инаку, таа има 64 години и е мајка на три деца од три брака. Бринкли во минатото беше мажена со музичарот […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*