Проф. Димитров: Кај нас, народски, тоа го нарекуваме ПРЕДАВСТВО

За да те прифатат како лидер, поставуваш многу високи цели, кои поттикнуваат, ги погодуваат желбите и емоциите на народот, а повеќето просечни ги споредуваат со лудост. Кон тие цели се стремиш пред се со срце, а после тоа со разум. За успех секогаш треба комбинација на лидер (алфа) со прагматичен партнер кој обезбедува логистика, организација, заштита, додека лидерот, со својата храброст ги подигнува масите, ги повлекува со себе кон поставената цел.

Има и „лидери“ компромисери, комформисти кои успеваат до некое ниво со слаткоречивост да разбудат оган во масата, ама при првата посериозна криза, ако се чесни бегаат, („се покриваат“), а ако не – му се придружуваат на противникот (во насоката „ако не можеш да победиш, придружи им се“). Кај нас, народски, тоа го нарекуваме ПРЕДАВСТВО.

Следбениците остануваат со прстот во уста, збогатени со едно искуство, и со изгасен оган, АМА ЖАР ИМА. Треба посилно ветре да го разгори во пламен. А тогаш се знае што станува со „сувите гранки“.

Не ги споменав провокаторите, кои се платени да го разгорат огинот до определно ниво и после тоа, заедно со противникот како негови платеници, да го уништат најздравиот дел, вистинските взионери.
Треба примери??
Гледајте вести!

Вести

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство. […]

Балкан

Изрекување пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) денеска, по три години жалбена постапка, ќе ја изрече второстепената пресуда за  поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ. Изрекувањето на правосилната пресуда, […]

Вести

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој […]

Вести

Нови рочишта за „Маџар телеком“, „Тарифа“ и „Топлик“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за „Маџар телеком“, „Тарифа“ и „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство. Судењето за „Маџар телеком“ почна во 2011 година, а од неодамна случајот го презеде […]

Вести

Судот одреди мерка куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од […]

Вести

Нови називи добија МИА, ЕЛЕМ и Македонски пошти

На денешната владина седница беше разгледан и усвоен и Извештајот на меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба со Република Грција, според кој нови називи добија МИА, ЕЛЕМ и Македонска пошта. Како […]

Интересно

Решена мистерија стара 130 години: Докажано кој бил Џек Мевосек

Еден од најнеславните убијци во британската историја, Џек Мевосек убивал пред скоро век и половина, и неговиот идентитет е една од најдолго нерешените мистерии во светската криминалистика. – Денешната методологија на ДНК анализа и примерок […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*