Проф. Цуцуловски: …некој се обидува на македонската јавност да ѝ продаде за вистинито она што не е вистинито


!?. Да, токму така – насловот на денешниот пост е извичник и прашалник. Зошто? Затоа што, колку и да се трудам, не можам да разберам зошто гласот на дел од албанските гласачи во Република Македонија бил/е одлучувачки при изборот на претседател на Државата или на било што во Македонија, бидејќи можни ли се успешни избори (на било кого и на било што) без гласот на Македонците, кој (сам по себе) е повеќекратно поброен од гласот на било кое етничко малцинство? Ова говори дека некој се обидува на македонската јавност да ѝ продаде за вистинито она што не е вистинито. Или, што е исто, станува збор за најобична манипулација.


Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]