Проф. Цуцуловски: Би било добро д-р Драган Ѓеоргиев своите колеги од Бугарија да ги потсети на судбината на Македонецот Васил Антовски – Дрен

ПОТСЕТУВАЊЕ. Би било добро д-р Драган Ѓеоргиев, првиот човек на македонската Комисија за ревизија на некои историски настани, поврзани со бугарската историја, своите колеги од Бугарија да ги потсети на судбината на Македонецот Васил Антовски – Дрен и да им предложи (ако треба и да инсистира) во бугарските учебници да биде приложена и фотографијата од спомен плочата посветена на овој херој, бидејќи довербата помеѓу државите не се гради со премолчување на нештата, туку со отворено и директно кажување на работите. Треба, исто така, да им објасни (ако не знаат) дека Бугарија, како дел од Тројната фашистичка оска, беше губитничка земја во Втората светска војна, за разлика од Македонците кои активно, со борба, беа на победничката страна, заедно со Западните сојузници и со Црвената армија. Барем толку овој господин може да направи, наместо да отстапува и да се правда како сè што се прави да се прави за доброто на македонската држава и македонската нација. Ова треба да го знаат и припадниците на младата бугарска генерација, бидејќи вистината досега никому не му наштетила. Напротив, таа само помагала да се стекне взаемна доверба.

П.С. Куќата, со спомен плочата, се’ уште постои. Се наоѓа на улица „Никола Тримпаре“, бр. 21 – Скопје.


Вести

Демократски дебати неделава во САД – прва предигра за изборите во 2020 година

Пред милиони Американци неделава на првите демократски дебати ќе се појават на едно место речиси дваесетмина кандидати во трка за номинирање претстедателски кандидат од Демократската партија на изборите следната година. Иако застапуваат различна идеологија – […]

Вести

Прифатено барањето на Јанкулоска за одложување на затворската казна за „Тенк“

На поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и е прифатено барањето да и се одложи четиригодишната затворска казна за случајот „Тенк“. Како што соопшти денеска Основниот кривичен суд – Скопје, извршувањето на казната се одложува се […]

Вести

Заменик-министерот за образование Петар Атанасов поднесе оставка

Заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов на својот фејсбук-профил во отворено писмо до премиеот Зоран Заев и до јавноста соопшти дека поднесува оставка од функцијата. Како што вели, неговата позиција станува „неодржлива и неефективна“ […]