Проф. Чедомир Цветановски: На референдумот народот покажа дека е ЖИВ и дека македонското име и држава нема да загине!


РЕФЕРЕНДУМОТ БЕШЕ ШЛАКАНИЦА И ДУРИ „ЦРВЕН КАРТОН“

Со референдумски поздрав: Нека ни е честит и вечен 11 Октомври! И ЈАСНА И ГЛАСНА ПОРАКА:

1. да ја вратиме меморијалната плоча, која до 1956-та стоеше на куќа крај пинонерскиот дом „Карпош“ со натпис дека тука се оддржал состанок, пролетта 1941-та, на ЦК-а на КПМ и ВМРО за кревање востание против фашистичките окупатори и спомагателите!

2. И уште еднаш и секогаш, ако затреба, како на референдумот, дружно и од душа да им порачаме: „Нека разберат клетите фашисти – македонско име нема да загине!!!“

3. на референдумот народот покажа дека е ЖИВ и дека македонското име и држава нема да загине! И дека е решенда им додели „црвен картон“ на:

1. сите досега владејачки партии и политички водства;

2. на ЕУ-центрите на политиката на двојни стандарти;

3 на НАТО-паликуќите/нероновците и

4. на неофашистичките окупатори и нивните спомагатели, кои го сменија УСТАВОТ на НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ОД 1991 – и во 1993; и во 2001-та со РД и со ДОГОВОРОТ СО Р. Бугарија…

Затоа идните политички водства, а во прв ред МАНУ; професурата… нека разберат: РЕФЕРЕНДУМОТ БЕШЕ И ЗА ВРАЌАЊЕ НА УСТАВОТ ОД 1991-ТА – АСНОМ-ски по дух и ЕВРОПСКИ ПО СЛОВО!!!


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*