Петар Котевски: ЗА НОРМАЛНИТЕ АЛБАНЦИ…

ЗА НОРМАЛНИТЕ АЛБАНЦИ…

Можам да разберам зошто легалното крило на Албанската мафија (политичките партии на Албанците во Македонија) ги поддржуваат сите штетни договори по Македонците. Тие се оние кои се закануваат дека ќе не дестабилизирале ако не сме влегле во НАТО по секоја цена.

Разбирам. Тие се расипани криминалци и од нив не може да се бара човечки интегритет и достоинство.

Ама не можам да разберам нормални Албанци, кои очекуваат да живеат до своите сограѓани Македонци, да глумат слепило кон идентитетскиот инжинеринг кој ни се случува.

Истите оние Албанци кои се жалеа на мајоризација, кои бараа еднаков третман на нивната традиција и култура, и кои од нивните сограѓани Македонци добија огромни акомодации на оваа тема, со што јасно се покажа дека Македонците се подготвени да излезат во пресрет на своите комшии.

Нормален Албанец кој го поддржува она што јасното мнозинство Македонци го отфрла во суштина ни покажува нам дека всушност она за што се „залагале декларативно“ било само параван позади отворената територијално негаторска политика на Албанското криминално подземје, кое – да ве потсетам мои комшии Албанци – е поголем проблем за вас отколку за нас.

И да ја добиете територијата што ја сакате – кој мислите дека ќе владее со неа? Можете да видите како тоа ќе изгледа во Косово и Албанија – земји во кои остензивно владее Албанската мафија.

Вас, Албанците свртени кон иднината ви треба космополитизмот на Македонците, затоа што тоа е противотровот на етно-племенскиот конзерватизам кој владее во вашата етничка заедница – и поради која вашите ќерки ќе имаат проблеми да се еманципираат, и припадниците на маргинализираните заедници ќе страдаат.

Срам да ви е.


Вести

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

Собранието вечерва ги разреши од функцијата министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и министерот без ресор задолжен за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика. Министрите беа разрешени со мнозинство гласови. […]

Вести

Вкупно 12 повредени при експлозија на гас во станбена зграда во Виена (ДПЛ)

Вкупно 12 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една петкатна станбена зграда во австрискиот главен град Виена, соопшти вечерва локалната полиција. По експлозијата се урнал дел од зградата, поради што останатите станари […]

Вести

Финансиска полиција: Акцијата во Љуботен наменета против нелегалниот увоз на тутун

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство и трговија со недозволената сорта тутун „вирџинија“, а не била […]