Миленко Неделковски: Би размислил да гласам за оној што ќе вети дека ВЕДНАШ ќе спроведе ПОПИС …


Би размислил да гласам за оној што ќе вети дека ВЕДНАШ ќе спроведе ПОПИС на сите жители на Република Македонија, со задолжителен меѓународен мониторинг од експерти од Русија, Турција, Кина и Унгарија.
Пописот да биде строго испочитуван без попишување на оние со двојно државјанство (германско, швајцарско, австриско, српско, бугарско, косовско , албанско, босанско…).
Да се преброиме ние кои сме тука и кои сме САМО со наши документи.
Таков попис потоа да е задолжителен за (не)спроведување на Рамковниот договор (автоматско поништување) и промена на Територијалната поделба. Скопје нема да е двојазично.
Со укинувањето на Рамковниот да престанат сите привилегии на фаворизираното малцинство, двојазичност…, да се отпуштат од работа примените по таа основа, да престане да важи Бадинтер во Собрание и на било кое друго место.
Да се вратиме во нормала. Бидејки сега сме во ситуација да албанци во Македонија има се помалку, а влијанието на албанците во власта е се поголемо!!! Обратнопропорционално.


Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]