Методија Колоски: Ако не сега, кога?


Ако не сега, кога? Зарем неможеме барем еден пратеник да избериме да ги бран интересите на македонската дијаспора во Собранието на Република Македонија?

Масовно регистрирање треба, без разлика дали живеете во близина на дипломатско-конзуларно претставништво. Што поголема бројката што подобри се шанците за пратеник. Но, друга битна работа е тоа што ако нема доволно интерес од дијаспората, очекувам повеќе да се зголемат притисоците од политичките партии во Македонија да се прекини гласањето за дијаспората, што е против Уставно, ама да не ве чуди ако се случи.

Сега е времето, не утре, не задутре, не следната година.


Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Бојан Јовановски поднесува повеќе кривични пријави во ОЈО Скопје - МИА
Вести

Бојан Јовановски во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесувње кривични пријви

Скопје, 3 јули 2020 () – Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични пријави на записник. Јовановски на […]

Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, син на претходно заболен - МИА
Вести

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Скопје, 3 јули 2020 () – Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. […]