Колоски: Училиштето во Подвис треба да се реновира и музеј да стани за Македонскиот јазик


Колку што слушам, Љубојно е прекрасно село. Не сум бил, но имам доста блиски пријатели со потекло од ова село. Секоја чест за ветената идеја за реновирање на училиштето во Љубојно, многу е битно да се инвестира во културното наследство на Македонците. Моето искрено мислење е дека пред-изборни ветување се само ветување, а дури не се споведат нема доверба во овии ветување. Темата за неуставниот и нелегалниот Преспански договор сум го зборел и нема во овој пост да го повторувам, кристално јазно е дека е направен без дозвола на македонскиот народ.

Истовремено, не може ветување за поправање и реновирање на училиштето во Љубојно, доколку не го направат истото, а и можеби првенствено, на училиштето во Подвис.

Во есента 1943, во селото Подвис започна со работа првото слободно училиште на Македонски јазик.

Зградата од првото училиште сеуште постои во старото село, но за жал се распаѓа поради запоставеност. Забот на времето си го прави своето.

За жал, досега ниту една влада во Македонија не најде сили и средства да го санираат и запрат распаѓањето на овој историски објект, кој е културно и историско наследство.

Имало многу обиди и напори да се информираат повеќе влади за состојбата на овој важен историски објект, но досега ниту еден не вродил со плод.

Училиштето во Подвис треба да се реновира и музеј да стани за Македонскиот јазик.

https://opserver.mk/…/dogovorot-od-prespa-treba-da-e-inspi…/


Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација - МИА
Вести

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација

Скопје, 6 јули 2020 () – Јавниот обвинител Гаврил Бубевски е позитивен на КОВИД-19, а неговата колешка од поранешното СЈО, обвинителката Фатиме Фетаи, поради контакт со него ќе биде 14 дена во самоизолација. Ова е причината […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Регистрирани нови 78 случаи со Ковид-19, петмина починати, 172 оздравени пациенти

Скопје, 6 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, […]

Бинзините и дизелот поскапуваат за еден денар - МИА
Бизнис

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува, а Екстра лесното масло поскапува за половина денар

Скопје, 6 јули 2020 () – Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за половина денар по литар, додека цените […]

1 Comment

  1. Ne vladata, nie treba a ako UMD saka da dobie privrzanici bi mozela da napravi konkretni cekori i da pomogno so obnovuvanje na ucilisteto

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*