Клопчето во „Случајот Апасиев“ полека почнува да се одмотува

Клопчето во „Случајот Апасиев“ полека почнува да се одмотува.

Според мои инсајдерски информации добиени од свиркач во Влада на Република Македонија, после објавата на документот од кој се гледа инволвираност на владиниот Генерален секретаријат во целата тајна инспекциска постапка, која со месеци противзаконски се водела против мене, наводно била спроведена интерна „истрага“ за тоа што точно се дешавало….

Притоа се утврдило дека т.н. АНОНИМНА ПРЕТСТАВКА од „загрижена група студенти“ (!?) воопшто и не постои во владината архива!!! Значи, истата била непотпишана, недатирана и никогаш не била примена во Влада – ниту преку пошта, ниту со приемен штембил, а содржела информации кои може да ги знае само некој кој е вработен на Правен факултет „Јустинијан Први“ – Скопје.

Ова само го потврдува фактот дека не станува збор за никаква надворешна иницијатива за вршење инспекциски надзор, туку за „внатрешен“ документ произведен во тамошните канцеларии од некој кој, поради личен хир, сака да ми се осветува, злоупотребувајќи ја својата јавна функција за ниски реваншистички цели.
Кој е тој некој, оставам на вас да процените

p.s. Штом го добијам и овој документ истиот ќе биде јавно објавен!

#РезилСте
#ДваДоктората
#НовиотРежим

Вести

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство. […]

Балкан

Изрекување пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) денеска, по три години жалбена постапка, ќе ја изрече второстепената пресуда за  поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ. Изрекувањето на правосилната пресуда, […]

Вести

ЕПП ќе разгледува исклучување или суспензија на партијата на Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска ќе отпатува за Брисел каде ќе присуствува на состанокот на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се расправа дали неговата партија Фидес ќе биде исклучена или суспендирана од тој […]

Вести

Нови рочишта за „Маџар телеком“, „Тарифа“ и „Топлик“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за „Маџар телеком“, „Тарифа“ и „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство. Судењето за „Маџар телеком“ почна во 2011 година, а од неодамна случајот го презеде […]

Вести

Судот одреди мерка куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Судот му одреди мерка куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој заедно со уште четири лица е осомничен дека сториле кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, во периодот од […]

Вести

Нови називи добија МИА, ЕЛЕМ и Македонски пошти

На денешната владина седница беше разгледан и усвоен и Извештајот на меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба со Република Грција, според кој нови називи добија МИА, ЕЛЕМ и Македонска пошта. Како […]

Интересно

Решена мистерија стара 130 години: Докажано кој бил Џек Мевосек

Еден од најнеславните убијци во британската историја, Џек Мевосек убивал пред скоро век и половина, и неговиот идентитет е една од најдолго нерешените мистерии во светската криминалистика. – Денешната методологија на ДНК анализа и примерок […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*