Јанушев: Потребен е полициски час со кој ќе се овозможи ефективност во борбата со корона вирусот


Полициски час кој и не е баш полициски час … навистина не ја гледам суштината на воведување на полициски час, само колку да се каже дека се вовел.
И, така улиците се замрени по 21 часот бидејќи ништо не работи, барем во оној дел на градовите каде некако функционираат законите.
Потребен е полициски час со кој ќе се овозможи ефективност во борбата со корона вирусот, односно да се размисли тој да се воведе од 18 часот најмалку.

Исто така, не ја гледам поентата од потребата на Спасовски да прави фама од нешто кое и, de
facto, до сега функционираше … затоа ќе им порачам помалку PR, повеќе работа.

Јавноста е со висока свест, па затоа не им помина криминалниот тендер за респиратори на СДСМ профитерска во време на криза со пандемија.
Но, сега да ги вложиме сите напори за надминување на кризата, бидејќи тоа е прашање од првенствен интерес, затоа што секој живот вреди.


Вести

Детектор: Над 40 проценти од граѓаните очекуваат да бидат заразени, поголем дел задоволни од мерките и лекарите

– Над 40 проценти од граѓаните очекуваат да бидат заразени со коронавирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење што го спроведе Институтот за политички истражувања за емисијата „Детектор“. Истражувањето покажува дека 24,1 процент од анкетираните […]

Балкан

Словенечката Влада го претстави т.н. „Мега корона Закон” со кој граѓаните и економијата ќе добијат три милијарди евра

Словенечката Влада, по дводневно заседание, конечно го усогласи и објави таканаречениот „Корона Закон”, со кој граѓаните и компаниите ќе добијат директна државна финансиска помош од три милијарди евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Целта […]

Вести

Две лица починале од Ковид-19, 16 нови случаи, вкупната бројка на заболени 257 лица

– Две лица починале изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби како последица од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати во земјава од појавата на Ковид-19 достигна шест лица. Станува […]