Ивор Мицковски: Али мора да прилично очаен за да отиде дотаму да се заканува со политичка криза и влошување на меѓуетничките односи


Али мора да прилично очаен за да отиде дотаму да се заканува со политичка криза и влошување на меѓуетничките односи за да добие нешто повеќе.
Притио употребува лажливи фрази како: После три децении на двоецот на македонската власт, време е за една нова епоха во политиката, каде Албанците ќе го заземат нивниот еднаков дел на власта и каде ќе го имаме првиот премиер Албанец во Македонија“.
Па ДУИ и Албанците на ДУИ 17 години се на власт, еден од најголемите извори на криминал и корупција во државата, како и деструктивни политички уценувачи.
Сега силата на ДУИ е токму тоа што успеа финансиски да ги еманципира Албанците, за сметка на нивната партизираност и клиентелизам.
Слабоста е што и на Албанците им е преку глава од партизацијата и насилството на клановите во ДУИ.
Штетно е утре Албанците да немаат сериозен и државотворен политички преставник, а се разбира дека тоа не може да го имаат преку Беса и Алијанса, уште помалку помеѓу криминогените и опортунистички Албанци во СДСМ.
Ако ДУИ тропне, Албанците ќе бидат оставени без реална политичка сила, која е ужасно поставена, но барем сила е.
СДСМ може да се преправа дека тој вакум може да го пополни, додека на ВМРО таа празнина политички им одговара.
Во секој случај, и со постоењето на ДУИ и со нејзина пропаст на државата не и се пишува најдобро.


Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација - МИА
Вести

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација

Скопје, 6 јули 2020 () – Јавниот обвинител Гаврил Бубевски е позитивен на КОВИД-19, а неговата колешка од поранешното СЈО, обвинителката Фатиме Фетаи, поради контакт со него ќе биде 14 дена во самоизолација. Ова е причината […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Регистрирани нови 78 случаи со Ковид-19, петмина починати, 172 оздравени пациенти

Скопје, 6 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, […]

Бинзините и дизелот поскапуваат за еден денар - МИА
Бизнис

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува, а Екстра лесното масло поскапува за половина денар

Скопје, 6 јули 2020 () – Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за половина денар по литар, додека цените […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*