Ирена Ристиќ: Јас да сум градоначалник би ги срушила дискотеките во Парк


Јас да сум градоначалник, би имала советници кои ќе ме шамараат на секоја глупа идеја…

Јас да сум градоначалник би ги срушила дискотеките во Парк.

Јас да сум градоначалник не би дозволила изградба на Забавен Парк во зелената оаза на главниот град, туку истата би ја проширила… до недоглед!

Јас да сум градоначалник, забавниот парк и сите придружни панаѓури шо тој ги повлеквит, како и дискотеките би ги направила надвор од градот, со доволно паркинг простор (или некаков организиран превоз), каде навистина ќе бидат забава и не на штета на останатите жители, таму некаде, кадешто нема да пречат никому, ниту на луѓето, ниту на животните.

Јас да сум градоначалник, би забранила пристап до Градскиот парк со автомобили. Најстрого би забранила се’ што би ја нарушило хармонијата.

Јас да сум градоначалник би изградила огромна стаклена библиотека во Градскиот парк. И ботаничка градина.
И детски креативен центар. И една џиновска галерија. И една музичка сала. И секаде би се стасувало исклучиво пешки и на велосипед.
И со тоа би се фалела.

Али, пошто не сум, ми останува само да се пофалам дека денес од 11ч метеме карши Влада!

НЕ БИДИ ЃУБРЕ


НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени - МИА
Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Скопје, 12 август 2020 () – Народната банка денеска ја затвори банката Еуростандард АД Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, затворањето на Банката воопшто нема да ја доведе […]

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]