Игор Аврамовски Александров: 30 Септември – ДЕН НА МАКЕДОНСКИОТ ОТПОР


30 Септември – ДЕН НА МАКЕДОНСКИОТ ОТПОР

На овој ден минатата година, граѓаните на Република Македонија избраа да не соучествуваат во криминалното рушење на суверенитетот и уставот на македонската држава. Решија да не соучествуваат во измамничкиот референдум за политичко легитимизирање на правно и морално нелегитимниот ‘Преспански договор’, кој претставуваше неуставно газење на суверенитетот на македонските граѓани и нивните меѓународно утврдени човекови права и слободи, како рамноправни припадници на човечкиот род. Решија да не соучествуваат во предавничкото и злосторничко рушење на Република Македонија и нејзиното заменување со дивотворбата наречена ‘Република Северна Македонија’.

Македонските граѓани имаа храброст во убедливо мнозинство да го бојкотираат нелегитимниот референдум и покрај масовните притисоци, уцени, врбувања и заплашувања од квислиншко-балистичкиот режим, спонзориран од големогрчките и големобугарските националисти, кои со дивотворбата сакаат да си ги заштитат вештачките нации градени со геноцидни и етноцидни политики. Покажаа храброст да ги бојкотираат и неоимперијалистичките политиканти и бирократи на Соединетите американски држави, Европската унија и НАТО, кои формалните слободарски и демократски определби на своите држави ги потчиниле на личните дневнополитички и мегаломански интереси и импулси.

Затоа, овој ден треба да служи како симбол на продолжената македонска борба за ослободување на Република Македонија од квислиншко-балистичките узурпатори и нивната криминална дивотворба наречена ‘Република Северна Македонија’.

Долу ‘Република Северна Македонија’ и квислиншко-балистичкиот режим!

Да живее Република Македонија и Македонскиот народ!


Над девет милиони во светот оздравени од Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, оздравени 127 пациенти

Скопје, 7 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти, соопшти попладнево Министерството за здравство. Од […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Скопје, 7 август 2020 () – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните. – Сојузот на синдикатите […]

Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]