Горан Момироски: Ме мачи со недели


Ме мачи со недели
Пред 20 години работејќи за странска институција земав 5 години плата и над 2000 долари месечно. За странски фирми како консултант сум заработувал и по 800 евра на ден, по 10,000 евра за проекти од 40 дена. Никогаш не сум помислил да пробам да земам уште нешто нелегално зашто и тоа било премногу особено за сиромашна земја како Македонија.
Како бе на државна плата од 4-5000 евра месечно сакале да земат незаконски и по 10 пати повеќе. Како?
Не дека сум најчесен на свет ама стварно не ми е јасно, да живееш подобро од 99,9 граѓани со нивни пари и да рекетираш наоколу ….. Пу јазк


Во Кичево извршени 33 контроли врз лица во самоизолација, ситуацијата стабилна - МИА
Вести

Почнаа 80-часовниот карантин за најризичните и дневните рестрикции за останатите општини

Скопје, 4 јуни 2020 () – Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти

Скопје, 4 јуни 2020 () – Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. […]

Вести

Над 110 нови случаи на Ковид-19, најмногу во еден ден досега

– Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, […]