Ганка Цветанова: За нас Македонците тоа се Македонија, Гоце Делчев и Илинденското востание!Д. Шнапер: „Нациите имаат потреба од своја територија, херои и златна доба кои го потхрануваат чувството за припадност кон заедницата“. За нас Македонците тоа се Македонија, Гоце Делчев и Илинденското востание! Фотографија од семејниот албум…


Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.683.835 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.008.525 пациенти, а оздравеле 24.982.499 луѓе. Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 135 нови […]

Вести

Владата одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта

Владата на денешната 7-ма седница одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта за одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, со препорака продолжениот престој да се организира и реализира со ученици […]

Вести

Спроведување на Јанкулоска е надвор од законската процедура, смета адвокатка Алексиќ

– Адвокатка на Гордана Јанкулоска, Сања Алексиќ  денеска пред новинарите изјави дека спроведување на Јанкулоска е надвор од секоја законска процедура од причина што таа е оневозможена  да  побара одлагање на издржувањето на казната по било кој друг […]

2 Comments

  1. И Крсте Петков Мисирков несмее да се заборави да се стави во врвот на „листата“!

  2. да не се изостават и КИРИЛ и МЕТОДИЈА,, А се прашуваме што е свето за комуњарите? дрога креминал и предавство на МАКЕДОНИЈА?

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*