Дурловски: Да се зборува за Крушево значи да се зборува за сопствената историја и култура


Да се зборува за Крушево значи да се зборува за сопствената историја и култура. Крушево е град музеј со непроценливо културно наследство за Република Македонија.

Секој случаен и намерник многу лесно може да проникне во суштината на нашите историски придобивки, богатството на традицијата и убавините на современата македонска уметност.

Посетувајќи го Музејот на Илинденското востание и Крушевската Република, споменичните одбележја на боиштето на Слива, Мечкин Камен, востаничката леарница, Музејот на НОВ, обновената и автентичната староградска архитектура, галеријата на основоположникот на македонската современа ликовна уметност, Никола Мартиноски, и секако, монументалното здание на музејот на нашата музичка легенда, Тоше Проески.

Како е возможно една држава да поседува такво богатство и истото да не го искористи и промовира за бенефит на сопствените граѓани?

Крушево има огромен потенцијал и капацитет да стане атрактивна културна и туристичка дестинација.

Да направиме повеќе за Крушево и крушевчани да ја промениме перцепцијата на крушевчани дека се заборавени.

Менувањето на односот е менување на перспективите.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]