Д-р Митов: Менувањето на навиките не се случува без КРИЗИ


ЗОШТО ГО ПРАВАМ ОВА?

Тргне ли човек да си ги менува навиките, мора да биде на чисто ЗОШТО го прави тоа?

Која му е главната мотивација?

Да победи ли болест, да се чувствува ли подобро, да се ослободи од тежината на вишокот килограми, да биде со своите сакани, да ги расте своите деца, внуци…?

Мора јасно да се знае одговорот.

Зошто?

Менувањето на навиките не се случува без КРИЗИ. И тие кризи човек едноставно треба да ги преброди. Како? Најдобро се надминува кризата ако се потсетите токму на одговорот на ова прашање:

ЗОШТО ГО ПРАВАМ ОВА?

Помислата на тоа што ни е важно, мило и сакано ќе не’ води!

Таа е овој СВЕТИЛНИК кој ни помага низ бурите за да стасаме таму каде сакаме.

ГЛЕДАЈТЕ во СВЕТИЛНИКОТ со упорност и надеж!

Убав викенд!
Д-р Митов


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]