Бранко Героски: Зошто некој да купи нешто што од антимакедонистите ионака ќе го добие без пари?


Моите извори ми велат дека скопските антимакедонисти од тајфата на Заев биле ептен нервозни. И дека Заев им има спискано:

– Кој кур ви требаше, абдали едни, името на нацијата и на јазикот да ни го менувате, со Гоце Делчев да се подјебавате, химна да ни менувате, Македонија да ни ја умирате? Гага џејмисон ќе има и без јадење лајна на Фејсбук!

Добро, добро, само се зезам… Сигурно човекот им нема ништо кажано. Само што доби награда за човекови права, а и антимакедонистите имаат некакви права, нели.

А можеби некој и им кажал… Во име на лауреатот.

Ако не им е кажано, богами треба да им се каже.

Пола од неуспехот на Заев е нивна лична заслуга. Во име негово, буквално се што е македонско понудија на продажба, а ништо не продадоа.

Зошто некој да купи нешто што од антимакедонистите ионака ќе го добие без пари?


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

1 Comment

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*