Бранко Героски: Ова е многу важно, ова е клучна информација за ОЈО


Чек, чек, чек… Ова е многу важно, ова е клучна информација за ОЈО во врска со кривичната пријава на Вера Иванова против Дончев и другите.
Заев вели: “Кога јавно обвинителство СЕ ОБРАЌА до државните институции кои се ПОД ПРЕМИЕРОТ, како Фондот за здравство и министерство, ние ЗНАЕМЕ ДЕКА СЕ ВОДИ ИСТРАГА и логично е, чесно е, одговорно е, пред било кој инвеститор, па и ваков познат Диаверум од Шведска, да ги знае ИНФОРМАЦИИТЕ…”
Што заклучиваме од ова?
Да почнеме од крајот. Владата добила ИНФОРМАЦИИ од ОЈО за истрага-предистрага, а таа информацииите ги доставила до трет субјект. Кој закон дозволува вакво лиферување информации? Ниту еден! Обратно, има закон кој тоа изричито го забранува.
Владата знаела дека се води истрага, бидејќи ОЈО ја известило. Тоа е вообичаено? Дали ОЈО за истрагите ги известува државните институции кои се ПОД ПРЕМИЕРОТ?
Дополнително прашање: Како тоа Фондот за здравство е ПОД ПРЕМИЕРОТ?
I rest my case. Засега…


Над девет милиони во светот оздравени од Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, оздравени 127 пациенти

Скопје, 7 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти, соопшти попладнево Министерството за здравство. Од […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Скопје, 7 август 2020 () – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните. – Сојузот на синдикатите […]

Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]