Борче Стаменов: Ме крши шо овој народ никако да види бел ден. Бар еден ден да поживее нормално.Денес дојде една фамилија да си ја подигне донацијата, половен компјутер. Дечките со светулки во очите. Малку беа тажни шо донацијата не беше лап топ ама пусто немав спремен. Шо да ви распраам. Ви иам кажано дека тие средби ми се многу емотивни. Без разлика шо ете некому носиме зрнце среќа, мене тоа ме крши. Ме крши шо овој народ никако да види бел ден. Бар еден ден да поживее нормално. И после читав за апанажи, патни трошоци, бесмислени изјави од лидери, безвезални протести без смисол, глупави и нелогични пресуди, гледав видео каде таткото го претепува синот оти престанал да пости, читав за оној шо ја утепал жена му со секира, за Атиџе, за уништувањето на Расадник со милион нови згради у град кој се гуши и умира од загадениот воздух, за синот на Жан…се утепав од читање неубави работи. Мада веќе одамна и неам нешто убаво прочитано. И потонав ебате. И ми ѕвони телефонот. Потврдени 30 компјутери кои една компанија ќе ги донира, комплет со монитор, тастатура и глувче. И си мислам еее Македонијо, Македонијо! Остаи доброволци да ти решаваат клучни проблеми….ебате тоа прдеканата.


Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]

Бизнис и економија

Синдикатот на УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време

– Синдикатот на УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време бидејќи, според нив, тоа е спротивно на Гранскиот колективен договор потпишан на почетокот на годинава во кој е утврдено флексибилно работно време. […]

Тече рокот за поднесување тужби до Управен суд - МИА
Бизнис и економија

Управниот суд ја одби тужбата на „Еуростандард банка“

– Управниот суд ја отфрли тужбата на „Еуростандард банка“ во врска со решението на Народната банка донесено од страна на гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Во образложението на одлуката се наведува дека за Еуростандард банка е отворена […]

1 Comment

  1. како носелска бандитска мафија само за пример НА ПАНЧЕВ рмално да се проживее во ненормална ,,селска муртинска мафија ,, само за пример НА ПАНЧЕВ МУ ВРАТИЈА МИЉОНИТЕ А ВО ИСТИ ДЕН ИЗЛЕГУВА СТЕЧАЈНИОТ КРЕМИНАЛЕЦ И ВЕЛИ ДЕКА НЕМА ЧОВЕК СО 7 МИЊОНИ А И ПЕДЕР ПАНЧЕВВО ИСТИ ДЕН ПОТВРДУВА ДЕКА НЕМАЛ ПАРИ КАКВА Е ТОА ЗАЕБАНЦИЈА КОМУЊАРСКА ЗАТОА ВРЕМЕТО ЗА ЖИВОТ ВО ОВАА ГНАСНА СЕВЕРЏАН ИСТЕЧЕ ВРЕМЕ Е ЗА ПОПРАВКА НА КАЛАШЊИКОВ И ДА СЕ ИСЧИСТИ МАКЕДОНИЈА ОД МУРТИНСКИТЕ КРЕМИНАЛЦИ

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*