Богдан Илиевски: ШТО СЕ СЛУЧИ ВО САМО ЕДЕН (единствен) ДЕН?


ШТО СЕ СЛУЧИ ВО САМО ЕДЕН (единствен) ДЕН?

1. ***Институтот ИФИМЕС кој е на платен список на Влада на РМ како „надворешен соработник“ објавува „анализа“ дека РЕКЕТ не бил уствари рекет, туку „организиран напад од странски служби против НАТО аспирациите на Македонија“.

2. ***Судски совет го разрешува претседателот на Врховен суд, по јавното признание на Блерим Беџети (претс. на комисија за правда на ДУИ) дека ПРЕМИЕРОТ барал од него да влијае во Судски совет за (цитирам) „разрешување на претседател на еден суд“.

3. ***Писмото/наредбата кое противзаконски беше уважено од Министерство за правда и Јавното обвинителство, според извори од СЈО кои го брифирале професорот Калајџиев, било пишувано на компјутер!!! па допишувано со рака (односно и било дадено скоро готово на Јанева на потпис)

4. ***Химната на Република Македонија „ДЕНЕС НАД МАКЕДОНИЈА“ е исфрлена од програма и повеќе нема да се изучува од страна на првачињата поради (цитирам повторно) „тоа што програмата е направена по уставните измени“

Во осмина-нормална држава, до 18:00 ќе имаше оставка на Влада. Ама ние не сме ни толку (нормална) држава.


НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени - МИА
Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Скопје, 12 август 2020 () – Народната банка денеска ја затвори банката Еуростандард АД Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, затворањето на Банката воопшто нема да ја доведе […]

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]