Блаже Аризанов: Ова го слушам кај секои 2/3 стартапи со кои зборувам“Ама Благојчо, не сакам да почнам да продавам и да ми наметнат закон за кој немам слушнато до сеа.”

Гледаш сега?

Уште не почнал да продава а веќе е засекиран за небулозните закони и даночни системи.

Ова го слушам кај секои 2/3 стартапи со кои зборувам.

Уплашени, преплашени.

И чуму сега фенси-шменси светот на стартап хабови, стартап села, стартап сендвичи? Што фајде од овие убавини, од овие стаклени ѕвона?

Во малите системски детали се крие ѓаволот, џабе ти е површниот слој на декорација и glitter.

Член 29 од Законот за Трговски друштва е променет, за прв пат кај нас дозволен е конвертибилниот заем како форма на финансирање на стартап компании.

Аирлија.

Следно да притискаме за промена на законот за Инвестициони друштва.

Па после тоа и Законот за Платежни услуги.

Прочистување на системот на институционализирани привилегии е она што ни треба, за да можат да влезат мали и жедни иноватори.

А не залажувалки и лижавчиња.


Бизнис и економија

Цената на горивата останува иста

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво како минатата […]

Вести

Четири лица починаа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 тестови, а починаа четири лица,  соопшти Министерството за здравство. Во Скопје се потврдени 20 нови случаи, во Кочани – девет, во Струмица […]

Вести

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

– Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата комисијата за историски прашања  со Бугарија. Тој во интервју за […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*