Александар Спасовски: Последен пат кога останавме во разговорите со Грција и не сакавме да разговараме за идентитетски прашања ни го сменија името


🇧🇬Бугарија бара Македонија да признае дека македонскиот јазик е бугарски дијалект.

🇲🇰Македонија (премиерот) тврди дека за ова прашање воопшто не сака да разговара, односно дека за јазикот и идентитетот не преговараме.

Сепак, премиерот вели дека ќе останеме во разговорите за низ дијалог да дојдеме до решение со Бугарија.

Последен пат кога останавме во разговорите со Грција и не сакавме да разговараме за идентитетски прашања ни го сменија името.


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*