СТАВ: Проф. Ванковска со интересно размислување за моменталната ситуација во Македонија


Ситуација во која се наоѓа Република Македонија со обидите на одредени политичари да ни го сменат идентитетот, предизвикува многу истакнати професори да изнесуваат мислења, ставови, анализи и очекувања на оваа тема.Нас ни остави впечаток едно мислење или очекување кое го изнесе професорката Ванковска:

“Парадоксот е што немајќи доверба во капацитетите и моралот на македонските политичари, спасот го гледам во грчките националисти. Освен тоа, за разлика од Ципрас, тие отворено кажуваат кој им е проблемот и што бараат од нас. Да не е проклетото НАТО и американскиот притисок, убедена сум дека со тек на времето односите меѓу двете држави и народи би се развиле во многу подобра насока. Овој надворешен притисок е контрапродуктивен, бидејќи ги јакне двата национализма и го загрозува и она што е досега постигнато.”


Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ - МИА
Вести

Вархеји: Се помалку е извесно дека Скопје и Тирана годинава ќе ги почнат преговорите со ЕУ

– Се помалку е извесно дека до крајот на годинава ќе бидат усвоени преговарачките рамки и ќе почнат преговорите со Северна Макеоднија и со Албанија за членство во ЕУ, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. […]

Вести

Во Бразил запленети речиси 2,5 тони кокаин

Бразилската полиција соопшти дека во едно предградие на Рио де Жанеиро откри и заплени 2,46 тони кокаин. Во акцијата приведени се две лица. Кокаинот се чувал во хангар. Полицијата соопшти дека тоа е најголемо количество […]

Вести

946 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-426, Куманово-36, Дебар-2, Штип-22, Прилеп-56, Тетово-46, Струга-24, Велес-30, Битола-61, Охрид-31, Кавадарци-24, Гостивар-46, Гевгелија-12, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*