Шефот на Јапонскиот олимписки комитет обвинет за корупција


Шефот на Јапонскиот олимписки комитет Цунекадзу Такеда е обвинет за корупција, објави весникот „Ле монд”.

Истрагата во Париз дошла до сознанија дека победата на Токио пред шест години во изборот за домаќин на Олимпијадата 2020, била овозможена со тајни банкарски операции.

Забележано е дека, ова е користено за да се придобијат гласови на африкански претставници.

Како што е наведено, се работи за поткуп од два милиони долари. Истрагата трае веќе три години.

Вести

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати […]

Вести

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии. Хан ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со премиерот Зоран Заев и со лидерот […]

Вести

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина […]