Англиските клубови повторија достигнување од пред половина век

И шесте претставници на Англија во осминафиналето во европските клубски турнири ги надминаа своите ривали и продолжуваат во следната фаза. Откако Ливерпул, Тотенхем, Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед се пласираа во четвртфиналето во Лигата на Шампионите, истото го направија и Арсенал и Челзи во Лига Европа.

Тоа значи дека за прв пат по 48 години, во четвртфиналето ќе има 6 екипи од колевката на фудбалот. На почетокот на сезоната само Барнли отпадна, но останатите тимови ги прескокнаа групите во двата турнири, и осминафиналето.

Интересен е и друг факт кој го илустрира брилијантното претставување на клубовите од Островот. Сите победија во реваншите од осминафиналето.

Во Лигата на шампионите Тотенхем ја совлада Борусија (Дортмунд) со 1:0, Манчестер Јунајтед го порази Пари Сен Жермен со 3:1, Ливерпул триумфираше над Баерн (Минхен) со 3:1, а Манчестер Сити одржа предавање против Шалке 04 и ги декласираше „кралско-сините“ со 7: 0.

Во Лига Европа, пак Арсенал ја избриша негативата против Рен со победа од 3:0, а Челзи си поигра со Динамо Киев како гостин – 5: 0.

Вкупната гол-разлика во овие 6 натпревари е 22:2 во корист на англиските тимови.


Бизнис

Протест на технолошкиот вишок на „Еурокомпозит“- По две години ништо не е решено

Работниците прогласени за технолошки вишок кои се уште чекаат да им бидат исплатени отпремнините од прилепската компанија „Еурокомпозит“ денеска се собра на протест во центарот на Прилеп. Тие бараат одоговор за состојбите во фирмата и […]

Бизнис

Лани без објавување оглас склучени 596 договори во вредност од 33 милиони евра

Големи тендери, намалена конкуренција, склучени договори без објавување оглас, раст на бројот на поништени тендери, се дел од клучните наоди на мониторингот на јавните набавки спроведени во периодот јули-декември 2018 година. Во извештајот на Центарот […]

Вести

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Генерален секретар ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата, додека шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска. Одговорна за односи со […]