ЖОК „Ускана“ од Кичево во подготовки за новата сезонаЖОК „Ускана“ од Кичево во подготовки за новата сезона - МИА

Кичево , 16 септември 2020 () – Одбојкарски клуб „Ускана“ од Кичево, засилено продолжува скоро месец дена со подготовките за новата сезона на националното првенство во одбојка за жени.

Нашиот клуб покрај тоа што започна со подготовки за новата сезона пред извесно време , ние од денеска започнавме и со регистрација на млади одбојкарки од разни возрасти односно категории кои сакаат да се занимаваат со овој спорт, вели претседателот на клубот Башким Мехмеди.

Целта е како релативно млад клуб оваа сезона ќе биде, подостоинствено претставување во националното првенство затоа што сметаме дека сега постепено ја земаме физиономијата на сериозен клуб, смета Мехмеди.

Столбот на тимот е зачуван и тоа одбојкарски кои никнале претежно во нашиот клуб , но ќе се обидеме да донесеме некое евентуално засилување, иако и вака сме подготвени да направиме достоинствени натпреварувања во новиот шампионат, но свесен сум дека многу работи ќе зависат и од финансиските средства што ќе ги имаме на располагање како клуб, додава Мехмеди. рз/


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*