Во Серија А, екипите ќе можат да направат пет замени по натпревар


Во Серија А, екипите ќе можат да направат пет замени по натпревар - МИА

Рим, 5 јуни 2020 () – На италијанските екипи во Серија А им е дозволено да направат пет замени на еден натпревар. Одлука ја донесе тамошната фудбалска федерација. Ова се должи на паузата на турнирот поради пандемијата на коронавирус и можно зголемување на бројот на повреди.

Во извештајот се вели дека тимовите ќе треба да ги направат сите замени во три наврати. Ова не важи за замените на полувремето додека трае паузата.

Кај натпреварите од Купот на Италија, клубовите ќе можат да го користат дополнителниот период за замени. Италијанската Серија А ќе продолжи на 20 јуни.

 


Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Вести

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Излез од државата само со потпишана изјава, за влез неопходен корона тест - МИА
Вести

Границите со Србија и Косово засега остануваат отворени

Скопје, 3 јули 2020 () – Владата нема добиено препорака од Комисијата за заразни болести, ниту има донесено одлука за затворање на границите со Србија и Косово, потврди денеска премиерот Оливер Спасовски. Во моментов останува […]