Вимблдон ќе исплати вкупно 10 милиони фунти на 620 тенисери


Вимблдон ќе исплати вкупно 10 милиони фунти на 620 тенисери - МИА

Лондон, 10 јули 2020 () – Парите од наградниот фонд, издвоени за Вимблдон, ќе бидат дистрибуирани на 620 играчи кои требаа да учествуваат на годинешниот турнир, кој беше откажан заради коронавирусот, објави „АЕЛТК“.

Отвореното првенство на Британија, првично закажано за 29-12 јуни, за прв пат е откажано во време на мир, заради коронавирусот, во кој загинаа повеќе од 44.000 луѓе во земјата.

– Сега сме во состојба да ги распределиме парите од наградниот фонд на овие 620 тенисери, чие рангирање на светската ранг-листа ќе им овозможи директно да влезат во главната ждрепка или квалификациите. Од вкупно 10 милиони фунти, „АЕЛТК“ ќе ги распредели парите од наградниот фонд со оглед на околностите од оваа година и во духот на распределбата на наградниот фонд на „АЕЛТК“ во последниве години, се вели во соопштението.

Оттаму соопштија дека 224 играчи во сингл ќе добијат по 12.500 фунти, бидејќи се запишани во квалификациите, додека 256 играчи во главната ждрепка ќе добијат по 25 000 фунти. Играчите во двојки ќе добијат по 6.250 фунти, а лицата со посебни потреби ќе добијат по 6.000 фунти.

– Задоволни сме да објавиме дека нашата полиса за осигурување ни овозможи да го дознаеме ефектот на откажувањето врз играчите и сега сме во состојба да ја понудиме оваа исплата како награда за напорната работа што ја вложивме, рече извршниот директор на „АЕЛТК“, Ричард Луис.

„АЕЛТК“ исто така објави дека оние што се сместени во распоредот за машки синглови за турнирот следната година ќе бидат базирани „само на ранг-листата“, додека во основната шема при сингл за жени нема да има промени.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*