Вечерва „онлајн“ НБА драфт, првиот пик не сака да гледа кошарка!
Ноќеска во САД ќе се одржи најчудниот НБА драфт во историјата на лигата затоа што младите кошаркари преку апликацијата „ZООМ“ ќе го следат изборот на тимовите и потоа „online“ ќе разговараат со можните менаџери и тренери на тимовите.

Право на избор прв има тимот на Минесота Тимбервулфс, а се предвидува дека прв пик ќе биде Ентони Едвардс (19 години, 193 сантиметри) кој игра на позиција бек шутер и минатата сезона ја помина на Универзитетот „Џорџија“.

Куриозитет поврзано со него е што не е некој голем фан на кошарката. Момчето од Атланта тоа отворено го призна во едно интервју:

„Да бидам искрен, не сакам да гледам кошарка. Се уште не сум целиот во тоа. Ја сакам кошарката, секако, тоа е тоа со што се занимавам“ рече Едвардс за „ЕСПН“.

Тој открил дека разбрал дека може нешто да стори во кошарката кога за првпат забил во обрачот.

„Тоа е сето што ми беше потребно да видам“ рече младиот играч.