Ван Дајк ќе посети специјалист кој ќе ја процени комплексноста на повредата на коленото


Ван Дајк ќе посети специјалист кој ќе ја процени комплексноста на повредата на коленото - МИА

Ливерпул, 18 октомври 2020 () – Дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк се повреди на натпреварот од 5. коло во Премиер лигата против Евертон (2-2). По натпреварот, фудбалерот отиде во болница, каде го сликаа повреденото колено. Тој ја напушти болницата со патерици.


 

Сега Холанѓанецот треба да посети специјалист кој ќе ја процени комплексноста на повредата, пренесува „ESPN“.

Претходно беше објавено дека на Ван Дајк му е дијагностицирана руптура на предниот вкрстен лигамент. Обновувањето на играчот ќе трае 7-8 месеци.