УЕФА и ВАДА нема да го казнат Серхио Рамос


Дефанзивецот на Реал Мадрид и репрезентацијата на Шпанија, Серхио Рамос, нема да биде казнет за прекршување на антидопинг правилата, објави „ЕСПН“.
Германското издание „Шпигел“ пред десетина дена информираше дека допинг примерок на Рамос, земен по финалниот натпревар од Лигата на шампиони 2016/17 против Јувентус, бил позитивен на дексаметазон.
Реал ја демантираше таквата информација, а сега станува јасно дека УЕФА и Антидопинг агенцијата (ВАДА) ги прифатиле објаснувањата на клубот и нема да го казнат Рамос.
Според Реал, тоа што се случило по финалето на Лигата на шампионите е предизвикано од административна грешка, како резултат на која лекарот на клубот го напишал неправилно името на лекот во формуларот за допинг контрола.
Рамос е во Реал од 2005 година, со клубот го освои четири пати шампионатот на Шпанија и Лигата на шампионите, трипати Суперкупот на Шпанија, Суперкупот на УЕФА и светскиот клупски шампионат и двапати Купот на Шпанија.
Триесет и две-годишниот Рамос е исто така светски шампион со шпанската репрезентација (2010) и двократен европски шампион (2008, 2012).


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*