Тинејџерот Емре Демир ја добива капитенската лента во Кајсериспор


Најмладиот стрелец на гол во историјата на турскиот фудбал, Емре Демир, кој има само 15 години, на мечот в понеделник на неговиот тим Кајсериспор против Бешикташ во Истанбул, ќе ја носи капитенската лента.

Тренерот Булент Ујгун одлучи да го награди младиот Емре и повлече изненадувачки потег, со тоа што на Демир му ја додели капитенската функција, иако според традицијата, капитен е некој искусен, што има најмногу настапи за клубот. Демир во јануари ќе наполни 16 години, и убедливо е најмлад во првиот тим.

„Кога на млад човек ќе му дадете шанса, и тој ја искористи така што ќе покаже несебичност, желба и талент, нема зошто да не биде награден за таквиот однос“ – рече тренерот Ујгун.


Балкан

Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

На Армијата на Србија днеска и беше испорачан првиот дел од рускиот ПВО систем Панцир С1. Тоа го потврди српскиот министер за одбрана Александар Вулин. Панцир С1 беше донесен со руски транспортен авион. Со таа […]

Балкан

Албанија повторно на „сивата листа“ за перење пари,министерката за правда бара повисоки казни

Албанија повторно се најде на „сивата листа“ за перење пари и други ризици од организиран криминал, од каде беше избришана во 2015 година. Според меѓународната агенција за следење на финансирањето на тероризмот (ФАТФ) додадени седум […]

Вести

Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

– На полноќ истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите за претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 12 април 2020 година. Печатените медиуми и интернет-порталите беа должни ценовниците да ги достават […]