Вознијацки си обезбеди четвртфинале во Окленд


Данската тенисерка Каролине Вознијацки ќе игра во четвртфиналето на ВТА турнирот во Окленд, откако претпладне во второто коло ја совлада Лорен Дејвис во во три сета.

Во меч што траеше два часа и 20 минути Вознијацки ги доби првиот и третиот сет со 6:1 и 6:4, Американката беше поуспешна во вториот со 6:4.

Противничка на Вознијацки во следната фаза ќе биде Јулија Гергес од Германија.

Наградниот фонд на турнирот во Нов Зеланд изнесува 251.750 долари.


Вести

Расте бројот на инфицирани со Ковид-19, но засега нема поригорозно ограничување на движењето на граѓаните

– Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот, со што бројот на вкупно заболени досега достигна 329, од кои 12 се излекувани, а деветмина починаа. Властите […]

Вести

Минимална плата и дополнителни кредити за приватниот сектор за зачувување на работните места и ликвидност

– Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на […]

Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]