Шарапова: Мотивирана сум, има уште да му дадам на спортот


Поранешната лидерка на ВТА-листата, Марија Шарапова, ќе учествува на тенискиот турнир во Бризбејн од 6 јануари до 12 јануари.
– Ова е добар почеток на сезоната. Имаше многу подеми и падови. Имаше моменти кога бев подготвена да играм, но моето рамо не беше. Сега сум мотивирана да играм. Во фаза од кариерата сум, во која се наоѓам, ова е добар знак, рече 32-годишната Русинка.
Шарапова доби вајлд карта за загревачкиот турнир пред Австралија опен. Првиот Гренд-слем турнир започнува на 20 јануари.
– Кога бев помлада, не гледав шанса да играм откако ќе навршам 30 години. Сè уште чувствувам дека има нешто да му дадам на спортот. Имам страст за да бидам на теренот. Се надевам дека и здравјето ќе биде на моја страна, рече освојувачката на 5 Гренд-слем титули.


Вести

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен […]

Вести

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

 – Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која била […]