Реал Мадрид предложи одржување на натпревар помеѓу Федерер и Надал на „Сантијаго Бернабеу“Реал Мадрид подготвува план за натпревар помеѓу легендарните тенисери Швајцарецот Роџер Федерер и Шпанецот Рафаел Надал на „Сантијаго Бернабеу“, пренесува „АБЦ“. Претседателот на Реал, Флорентино Перез, кажа за желбата на Надал да игра меч на кој можат да присуствуваат 80 илјади гледачи.

Рекорд по посетеност на тенеиски натпревар е 35.681 гледач на мечот меѓу Ким Клијстерс и Серена Вилијамс.

Во февруари следната година, се очекува тој да биде надминат со средбата помеѓу Надал и Федерер, во Африка пред 50 илјади гледачи.

Веројатно е дека натпреварот на стадионот на Реал Мадрид ќе се случи дури откако 38-годишниот Федерер ќе ја заврши кариерата.


Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Почна собранискара расправа за избор на заменици на министрите во Владата

– Справување со последиците од пандемијата, зачувување на работните места, создавање функционална економија и враќање на економскиот раст на 4 отсто, унапредување на животниот стандард на граѓаните и натамошен раст на платите, силни институции, неселективна правда […]

Вести

Нови 88 случаи на Ковид-19 од 1618 тестирања, петмина починати и 135 оздравени

-Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, […]

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод, - МИА
Вести

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод,

Скопје, 22 септември 2020 () – Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утревечер најави нов протест во Скопје преку кој, како што наведе во објава на Фејсбук, ги повикува граѓаните да протестираат против неправда […]