Нова титула за Лина Ѓорческа


Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, ја оправда фаворитската улога на турнирот во Анталија, и ја освои титулата на турнирот на кој учествуваше неделава.

Ѓорческа беше прва носителка на овој турнир со награден фонд од 15.000 долари, кој се играше на тврда подлога. Во финалето, македонската тенисерка беше подобра од Она Орпана од Финска, со 6:4, 6:7, 6:1.

Лина можеше ова финале да го заврши и порано, но во вториот сет при 5:4 и 40:30, испушти меч-топка. Сепак, иако во тај-брејк го загуби вториот сет, Ѓорческа во третиот сет беше доминантна, поведе со 5:0 и ги реши сите дилеми.


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]